Путила - це невеличке містечко, яке є не тільки адміністративним центром однойменного району, а й серцем Буковинських Карпат. Це край височезних смерек та ялиць, в якому лісами покрито близько 63% території! Саме тут збереглося чимало унікальних незайманих місць в природі.
Коли людина вперше приїжджає сюди, виникає питання куди спершу піти. В кафе, ресторанах та колибі Вам подадуть смачні українські та гуцульські страви. Ви будете приємно вражені місцевою гостинністю. З гуцульських страв рекомендуємо скуштувати кулешу, бринзу, гуслянку, моченку, гуцульську тайстру та гриби в сметані..
В Путилі не так багато визначних місць, проте вони однозначно мають тісний зв'язок з історією. Більше того, для гуцулів вони є чимось особливим і тому гуцули свято шанують їх. По дорозі в Путилу неодмінно зверніть увагу на такі природні та історичні пам'ятки як перевал Німчич при в'їзді в Путильський район, камінь-жабу у с. Мариничі
печера Олекси Довбуша на перевалі Німчич (де за переказами Олекса, ховаючись від фашистів, сховав золото та інше добро, відібране в багатіїв. Так ніхто те добро і не знайшов)
скеля "Кам'яна Багачка" в с. Усть-Путила (так назвали колись гуцули заможну поміщицю, яка відказала бідній селянці в проханні дати хліба, яка її і прокляла)
скеля "Трьох чекістів" (пам'ятнику трьом загиблим в боротьбі з воїнами УПА).
В Путилі передусім слід неодмінно завітати в музей-садибу Юрія Федьковича. І не тільки тому, що він чимало зробив для цього краю і гуцули гордяться своїм "буковинським соловієм", а й тому, що саме тут можна познайомитися з традиційним гуцульським одягом, меблями, посудом та багатьма цікавими речами побуту, оскільки в переважній більшості домівок в Путилі такого ви рідко де зустрінете. Не забудьте напитися води з колодязю, що знаходиться на території музею. З нього пив сам Федькович. Вважається, що вода в колодязі додає сил, здоров'я та сильної енергетики. Біля музею Федьковичу ще в 1886 році було побудовано Свято-Миколаївську церкву, яка є найсвятішем місцем для горян.
На центральній площі стоїть пам'ятник Юрію Федьковичу, а зовсім поряд через кладку (місток) біля Будинку культури в скверику стоїть памятник воїнам Другої світової війни. В скверику можна посидіти на лавочках та навіть іноді почути як гарно співають пташки.
В центрі Путили збереглися досить оригінальні пам'ятки архітектури минулих столітть - будівля банку та будинок Лісового господарства.
Досить приємно пройтися набережною, а з мостиків помилуватися бурхливим потоком гірської річечки Путилки.
На стадіоні "Карпати" щонеділі проходять матчі по чемпіонату з футболу.Біля стадіону знаходиться центральний парк, в якому можна гарно відпочити під гуркіт річечки Путилки.
Також неодмінно завітайте в Черемоський національний парк, який було створено з метою збереження цінних природних об'єктів. На території парку налічують 44 види рідкісних рослин, понад 120 видів хребетних та 5 тисяч безхребетних тварин.
Якщо у вас виникне бажання взимку покататися на лижах та санях, тоді вам на гору Прочерк.
Відомими місцями поза межами Путили є заказник "Чорний Діл" в с. Сергії Путильського району, еколого-просвітницький центр Селятинського лісництва (де можна поспостерігати з досить близької відстані за оленями, кабанами, ведмедями, куницями, косулями, орлами, лисицями, зайцями, перепілками, їжаками) та досить оригінальний музей забальзамованих тварин і птахів в с. Селятин, та озеро "Гірське око" біля с. Нижній Ялівець
Неодмінно відвідайте щорічне свято Виходу на полонини. Там ви не тільки подивитися народні виступи гуцулів та святкову програму, але й матимете згоду абсолютно безкоштовно продегустувати гуцульські страви та напої.
Отже, Ваш відпочинок в Путилі буде дивовижним і незабутнім. Ви неодмінно відчуєте як змінюється ваш внутрішній стан та збагачується неповторними емоціями ваша прекрасна мандрівка.
Читайте також:
Скеля Тораківська стінка
|